Nikola Tesla

Yazar Bekir Yanardağ 28 Ocak 2018 Pazar 1 yorum
   

     Merhaba arkadaşlar, bu yeni açtığım 'Altın İnsanlar' bölümünde tarihe adını altın harflerle kazıyan insanların kısa hayat hikayelerini ve neler yaptıklarını olabildiğince basite indirgeyip anlatmaya çalışacağım.

Nikola Tesla'nın Hayatı

      10 Temmuz 1856 tarihinde, Sırbistan’ın Smiljan kasabasında dünyaya geldi. Babası bir papazdı. Annesinin ise okuma yazması yoktu ve bir ev hanımıydı. Babası onun papaz olmasını istiyordu ama annesi buna şiddetle karşı çıkıyordu. Tesla, annesine göre bir dahiydi ve Tesla'nın yeteneklerini fark eden ilk kişiydi.

     Tesla beş çocuğu olan bir aileden geliyordu. İlk soyadı olan Draganic'i reşit olduğunda mahkemeye başvurarak bu soyadı 'Tesla' olarak değiştirdi. Annesinin desteği ile fizik ve matematik bilgisini ilerleten Tesla, Avusturya Prag Politeknik Üniversitesi'nin Graz'daki okulunda okudu Almanca, İngilizce,  Fransızca ve İtalyanca öğrendi. Elektrik üzerine olan bilgisini burada artırdı.Ne yazık ki Tesla kişisel sıkıntıları yüzünden üçüncü sınıfta okulu bıraktı. Babasının ölümünden sonra Paris'te iyi bir telefon şirketinde çalışmaya başladı. Burada doğru akım motorları ve dinamolar konusunda önemli tecrübeler edindi. Bu dönemde firmada döner makinelerini korumak için regülatör benzeri kontrol cihazları icat etti.

     Nikola Tesla hiç evlenmemiştir. Bunun nedenini ise yaptığı çalışmalara engel olabileceğine inanmış ve aseksüel bir hayat yaşamıştır. Çok hızlı sinirlenen yapıya sahipti.

     Sıradışı bir karaktere sahip olan Tesla, paraya önem vermeyen birisiydi. Bu yüzden de para yönetiminde hayatı boyunca hiç başarılı olamadı. Bunun sonucu olarak böylesine büyük bir dahi hayatını borç içinde 7 ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken New Yorker Otelinin bir odasında otel görevlisi tarafından ölü olarak bulunmuştur. Hayatı boyunca devrim niteliğinde çalışmalar yapmıştır. Tesla öldükten sonra onun bütün dökümanlarına ABD hükümeti el koymuştur. 

     Nikola Tesla dünya bilim tarihini kökten değiştiren deneylere ve icatlara imza atmış bir mucittir.
Onun için ona zamanın ötesindeki adam denmiştir. 

1 yorum:

  1. Tesla müzesini tavsiye ederim, müze içerisinde hayatıyla ilgili kısa bir sunumun ardından alternatif akım üzerine bir deneye katılma şansınızda oluyor, son derece heyecan verici bir deneyim.

    YanıtlaSil